Wykładowca Zakładu Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Autor książki Wydawnictwa Lekarskiego PZWL "Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym. Instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji.
Dla kogo jest to szkolenie?
Omdlenia, drgawki, nagłe zatrzymanie krążenia czy też niepożądana reakcja po podaniu znieczulenia - to tylko niektóre sytuacje, z jakimi możesz spotkać się w gabinecie stomatologicznym. Dlatego niezmiernie ważne jest właściwe rozpoznanie i zareagowanie na tego typu sytuację. Zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych udzielenie pierwszej pomocy nie jest wystarczającym sposobem udzielenia pomocy pacjentowi w placówce medycznej. Dlatego też przygotowaliśmy nowy kurs “Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym”, który ma na celu nauczenie Cię szybkiego i właściwego reagowania na tego typu sytuacje. W trakcie kursu, oprócz zajęć teoretycznych, realizowane będą warsztaty oraz zajęcia praktyczne z wykorzystaniem symulacji medycznej w trakcie których nauczysz się jak działać by właściwie udzielić pomocy pacjentowi, u którego doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia w następstwie realizowanych w gabinecie procedur medycznych.
- stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym – czego możemy się spodziewać i na co warto się przygotować?
- badanie pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego – na co zwrócić uwagę?
- najczęstsze stany nagłego zagrożenia zdrowotnego – zalecane postępowanie w gabinecie stomatologicznym
- nagłe zatrzymanie krążenia w gabinecie stomatologicznym
W trakcie części praktycznej uczestnicy szkolenia udzielają pomocy w warunkach symulowanych z wykorzystaniem zalecanego sprzętu. W trakcie szkolenia wykorzystywane są fantomy umożliwiające przećwiczenie zalecanych w wytycznych procedur. Podczas warsztatu będziemy ćwiczyli m. in.:
- drogi oddechowe oraz tlenoterapia
- farmakoterapia ratunkowa i drogi podaży leków
- nagłe zatrzymanie krążenia w gabinecie stomatologicznym
- postępowanie w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego
- symulacja medyczna - postępowanie w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego między innymi w przypadku:
- omdlenia
- anafilaksji po podaniu leku znieczulenia miejscowego bądź w następstwie działania innego czynnika
- niepożądane działanie leku znieczulenia miejscowego
- drgawki
- postępowanie w nagłym zatrzymaniu krążenia w gabinecie stomatologicznym
- inne stany nagłe występujące w praktyce lekarza dentysty